Помощь в учебе и работе
Главная Садово-парковое, лесное и охотничье хозяйство Розмноження квіткових рослин
 
 

Розмноження квіткових рослин Печать E-mail

Розмноження квіткових рослин

Розмноження квіткових рослин проводиться двома способами: половим, або насінним, і безстатевим, або вегетативним.

Розмноження насіннями. Насіннями розмножують вся однолітня, дворічні й більшість багаторічних квіткових рослин. Цей спосіб розмноження починається з підготовки насінь, тобто очищення й перевірки їх на схожість.
Строк збереження схожості насінь різний у кожного виду рослин, він залежить також від умов зберігання і якості зібраних насінь.

Час і місце посіву залежать від вегетаційного періоду розцвітання, якості насінь (величини, схожості) і кліматичних умов місцевості. Дрібні насіння (бегонії, лобелії) краще сіяти в січні-лютому в ящики для пророщення. Більш повільно зростаючі, з низьким відсотком схожості й найбільш рідкі й коштовні рослини висівають у лютому-березні в ящики для пророщення.

Ящики можуть бути з будь-якого матеріалу й будь-якої форми. Дно в ящиків повинне бути з отворами, які прикривають яєчною шкарлупою, галькою або керамзитом, щоб відбувався дренаж надлишку води. Дуже дрібні насіння має сенс змішувати із сухим піском. Потім їх засипають ґрунтом і воложать. Великі насіння рівномірно засипають тонким шаром компосту й ущільнюють. Коли сіянці підростуть настільки, що їх можна взяти в руки, їх потрібно распикировать в окремі вмістища, щоб вони росли більш інтенсивно. Для цього викопують рослини разом із грудкою землі. Потім звільняємо корінь, ніжно тримаючи рослину за листи, і поміщаємо їх у заздалегідь приготовлені лунки, допомагаючи собі негострою паличкою. Після цього залишається лише прим'яти землю навколо рослини. Ґрунт посівних гряд повинна бути легкої, живильної й водопроникної. Посів насінь у гряди виробляється по борозенках з міжряддями 25-ЗО див. Глибина закладення насінь залежить від їхньої величини й структури ґрунту. Дрібні зашпаровують на глибину 1—2 див, більші — на 2-з див. На важких, сирих ґрунтах насіння зашпаровуються дрібніше, ніж на легких і сухих.

Под зиму висівають в основному багатолітники, але більшість насінь однолітніх квіткових рослин добре сходять при подзимнем посіві у відкритий ґрунт.

Вегетативне розмноження. Найпоширенішим і простим способом розмноження більшості багатолітників є вегетативний : розподіл кореневищ, бульб, цибулин, розмноження отводками, стеблевыми й листовими черешками, і щепленням.

При вегетативному розмноженні маткові рослини передають всі свої ознаки потомству, у той час як при насінному розмноженні в

Багатьох багатолітників, особливо в гібридних форм, цього не спостерігається. Крім того, в одних багатолітників насіння не визрівають, в інших вони мають незначну схожість, у третіх при посіві насіннями цвітіння починається через кілька років. Розподілом кущів і кореневищ розмножують майже всі багатолітники. Найчастіше цей спосіб застосовують до багатолітників, що укореняють важко: каннам, ірисам, лилейникам, півоніям, астрам багаторічним і іншим.

Поздноцветущие багатолітники розмножують навесні, а раннецветущие — півонії, іриси, конвалії - улітку або восени.

Розподіл бульб і кореневищ проводять за допомогою садового ножа або гострої лопати. Ділять їх з таким розрахунком, щоб на кожній відділеній частині було по 2-4 здорові бруньки.

Живцювання — найбільш зручний і розповсюджений спосіб розмноження. Черешками розмножують в основному багаторічні рослини, килимові й деякі однолітники. Для цього частина стебла з 2—4 бруньками й листами зрізують гострим ножем безпосередньо під вузлом і поміщають у пісок або землю на глибину 2—4 див. Кращий час для живцювання — період інтенсивного весняного росту рослин.

Укорінення проводиться в різних умовах, залежно від виду рослин. Деякі вкорінюються тільки при високої — близько 30 ° С — температурі й підвищеній вологості (укорінення під склом), інші при кімнатній температурі й середній вологості. Звичайно компост для вкорінення складається з 4 частин піску, 2 частин здрібненого торфу й однієї частини перегною. Укорінені черешки висаджують у невеликі горшочки, з яких зміцнілі рослини переносять у відкритий ґрунт.

черешки, що укореняють Важко, троянд, півоній, гвоздики попередньо обробляють ростовими речовинами. Найбільш активним стимулятором корнеобразования є гетероауксин. Ростовые речовини розчиняють у гарячій воді або у звичайному спирті. Для трав'янистих і зелених черешків беруть водяний розчин гетероауксину в концентрації 50-100 мол на 1 л води, у якому витримують черешки від З годин. Зелені черешки занурюють у розчин стимулятора на 2—4 див, що одревеснели — цілком.

Розмноження листами. Цим способом розмножують деякі оранжерейні й ґрунтові рослини з товстими м'ясистими листами (бегонія, лілії, гіацинти). Деякі види лілій і гіацинтів розмножують стеблевыми листами, а ще краще Чешуями цибулин. Укорінення їх краще проводити в ящиках в оранжереї протягом усього вегетаційного періоду. Листи поміщають у землю або пісок на половину їхньої довжини.

Розмноження лілій чешуями проводять восени. Під час пересадження від цибулин відламують луски й висаджують у ящики з вологим піском. Посадка проводиться на дві третини їхньої довжини на відстані 5—7 Див друг від друга. До настання холодів ящики ставлять у холодні парники, потім переносять у теплі закриті парники або прохолодні оранжереї. До весни в підстави чешуй з'являються дрібні цибулинки, які висаджують у ґрунт на ділянки з пухкою живильною землею.

Щеплення як один з методів розмноження рослин широко застосовуються у квітництві. Основними способами щеплення вважають окулірування й копулировку.

Окулірування, або щеплення вічком, — основний спосіб вегетативного розмноження троянд.

Копулировка — щеплення черешком — застосовуються при розмноженні бузку, георгин і деяких оранжерейних рослин.

Розмноження отводками - найпростіший спосіб розмноження багаторічних кучерявих рослин і чагарників. Вибираємо гілку з молодим пагоном і прегинаем його до землі. Надрізаємо кору на тім місці, що виявиться під землею, прикопайте його й закріпите його за допомогою рогульки з товстого дроту. Постійно воложіть ґрунт. Через 6- 10 місяців рослина можна відокремити від материнського й пересадити.

ПРОтпрысками розмножують ті рослини, пагони яких не можна пригнугь до землі, наприклад камелій і рододендронів. Вибираємо молоду гілку й робимо надріз, можна видалити шматочок кори. Обертаємо надрізану частину дуже вологими мохами або брудом і обматываемо полиэтиленом або липкою стрічкою. Коли коріння розів'ються (це можна побачити через полиэтилен), акуратно зріжте пагін дуже гострим ножем і висадите його в ґрунт.

 
 
Top! Top!