Помощь в учебе и работе
Главная Рабочие программы, практикумы ТИМЧАСОВА ТИПОВА ПРОГРАМА Навчальної дисципліни «Загальна і спеціальна хірургія з офтальмологією та ортопедією»
 
 
ТИМЧАСОВА ТИПОВА ПРОГРАМА Навчальної дисципліни «Загальна і спеціальна хірургія з офтальмологією та ортопедією» Печать E-mail
27.11.11 19:43

 

Модуль 5

ВЕТЕРИНАРНА ОФТАЛЬМОЛОГІЯ

Ветеринарна офтальмологія. Хвороби очей. Будова органу зору. Фізіологія органу зору. Дослідження ока та його захисних пристосувань.

Хвороби повік: рани, запалення, заворот та виворот повік; випадання третьої повіки; пухлини повік.

Особливості захисних та патогенетичних механізмів кон'юнктиви сліпо - та зряченароджуваних тварин.

Запалення сполучної оболонки ока. Катаральний кон'юнктивіт. Гнійний кон'юнктивіт. Флегмонозний кон'юнктивіт. Фолікулярний кон'юнктивіт. Гландулярний кон'юнктивіт. “Сухий” кон'юнктивіт.

Хвороби слізного апарата. Запалення слізної залози. Запалення слізного міхура. Звуження, закупорка та зарощення слізно-носового каналу.

Ураження рогівки. Рани рогівки. Запалення рогівки. Негнійне запалення рогівки – поверхневий, глибокий та задній кератит, судинний кератит. Гнійний кератит. Виразка рогівки.

Кератокон'юнктивіти: рикетсіозний, хламідійний, мікоплазмений, мораксельозний, телязіозний.

Запалення райдужної оболонки, війкового тіла та власне судинної оболонки. Факогенний увеїт. Інфекційне запалення судинного тракту великої рогатої худоби. Запалення сітківки. Ураження зорового нерва. Періодичне запалення очей у коней. Катаракта. Глаукома. Гнійний панофтальміт.

Загальні принципи та головні особливості лікування хвороб очей у тварин.

Хвороби орбіти. Переломи і тріщини кісток орбіти. Флегмона очної ямки.

Модуль 6

ВЕТЕРИНАРНА ОРТОПЕДІЯ

Хвороби копит і копитець.

Будова, функція і метаболізм копитець і копит. Механізм пальців і копит. Особливості копитець свиней, овець і коня. Деформація копитець і копит. Оцінка якості копитного рога. Тріщини копитного рога. Копитця з крихким та ламким рогом. Гниття рога м'якуша. Поняття про пододерматит. Асептичний короніт. Намулення (гострий асептичний обмежений пододерматит). Гострий та хронічний дифузний асептичний пододерматит. Ламініт. Ревматичне запалення копит. Виразка м'якуша (виразковий пододерматит). Прокол м'якуша, підошви та міжпальцьового склепіння. Лімакс. Верукозний (бородавчастий) пододерматит. Поверхневий та глибокий гнійний пододерматит. Гангренозний пододерматит. Некротичний пододерматит. Абаксіальний гнійний ламініт. Флегмона вінчика, м'якуша і міжпальцьового склепіння.

Гостре асептичне запалення копитцевого суглоба (подартрит). Септичне запалення копитцевого суглоба. Септичний подотрохлеарний бурсит. Септичний тендовагініт. Переломи копитцевої кістки. Лікування та профілактика гнійно-некротичних уражень копитець.

Хвороби копит непарнопалих тварин: некроз м'якушних хрящів, хронічний асептичний подотрохлеїт.

Хвороби копитець та їх профілактика у овець. Копитна гниль. Гнійне запалення міжпальцьових залоз.

Хвороби копитець та їх профілактика у свиней.

Загальні профілактичні та лікувальні заходи при хворобах копит і копитець. Контроль за стеном копит і копитець. Розчищення копит і копитець. Спеціальна лікувально-профілактична підгодівля. Копитцеві ванни. Профілактика хвороб копитець у промислових комплексах та невеликих фермерських господарствах.

Підковування коней. Ортопедичне підковування великої рогатої худоби.

Основні радикальні та консервативні методи лікування при хворобах копитець і копит.

ОРІЄНТОВНИЙ ПЛАН ЛАБОРАТОРНО-ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ

1. ЗАГАЛЬНА ХІРУРГІЯ

Модуль 1

1. Ознайомлення з роботою хірургічної клініки; ведення документації. Охорона праці і техніка безпеки при роботі в хірургічній клініці.

2. Застосування холоду і тепла, водних процедур і масажу при хірургічній патології.

3. Новокаїнова терапія хвороб сільськогосподарських тварин.

4. Переливання крові.

5. Застосування тканинної терапії в хірургії.

6. Симптоми гострих, підострих і хронічних форм асептичного запалення. Диференціальна діагностика асептичних форм запалення. Принципи нормалізації і способи лікування гострого, підострого і хронічного запалення.

7. Принципи і методі лікування тварин з асептичним запальним процесом.

8. Етіологія, патогенез, симптоми гострогнійного запалення. Диференціальна діагностика абсцесів і флегмон на різних стадіях розвитку.

9. Принципи і методи комплексного лікування гострогнійних запальних процесів на прикладі абсцесів і флегмон.

10. Закриті пошкодження м'яких тканин – ушиби, гематоми, лімфоекстравазати, гемолімфоекстравазати.

11. Дослідження поранених тварин. Клініко-лабораторна діагностика і хірургічна обробка свіжих ран.

12. Клініко-морфологічна, біофізична та біохімічна характеристика запальних та інфікованих ран. Комплекс лікувальних заходів з урахуванням загального стану і виду тварин. Біофізико-біохімічні та клітинні зміни в рані; поняття про рістстимулюючі та короткодистантні регулюючі клітинні фактори (лімфокіни, фіброкіни тощо).

13. Дослідження стану мікробного фактора в рані.

14. Дослідження ранових відбитків. Встановлення видів мікробів, колоній ранового ексудату, їх чутливість до антибіотиків. Уточнення діагнозу і прогнозу на підставі клінічних, цитологічних, гематологічних та мікробіологічних досліджень.

15. Клініко-лабораторні дослідження, диференційна діагностика довго незагоюваних ран, виразок, нориць; визначення статусу природної та специфічної резистентності тваринного організму; комплекс лікувальних та стимулюючих процедур.

Модуль 2

1. Клініко-лабораторні дослідження, диференційна діагностика повільно загоюваних ран, нориць, виразок. Комплекс лікувальних процедур.

2. Переливання крові: визначення груп крові, способи переливання крові.

3. Клінічна характеристика, діагностика та принципи лікування тварин із захворюванням зв'язок, сухожилкових піхв. Симптоми, діагностика та особливості лікування бурситів.

4. Етіологія, патогенез, симптоми і діагностика дистрофічного остеотендиніту (десмоїдиту); організація і проведення профілактичних заходів. Клінічна характеристика, діагностика і принципи лікування захворювань суглобів у тварин.

5. Переломи кісток: діагностика, лікування, способи остеосинтезу. Періостити, остити, остеомієліт, карієс. Клінічні ознаки, діагностика, диференціальна діагностика, способи лікування.

6. Пухлини: механізм виникнення, клінічні ознаки, методи лікування.

2. СПЕЦІАЛЬНА ХІРУРГІЯ.

Модуль 3

1. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика хвороб у ділянці голови: ушиби, рани, переломи кісток черепа і рогів; аномалії і ураження зубів; синусити; сторонні тіла і новоутворення в ротовій та носовій порожнинах: кровотеча, паралічі нервів; грибкові ураження.

2. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика хвороб у ділянці потилиці і шиї: ушиб, флегмона, бурсит, вивих та переломи шийних хребців; ураження стравоходу, яремної вени.

3. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика хвороб у ділянці холки, грудної стінки, спини та попереку: набряк холки, гематома, лімфоекстравазат, фурункульоз, абсцес, флегмона, бурсити в ділянці холки; рани грудної стінки, пневмоторакс та гемоторакс; міозити і спондиліти; спондилоостеохондроз.

4. Етіологія, діагностика, лікування і профілактика хвороб у ділянці живота і органів черевної порожнини: рани, гематома, лімфоекстравазат, абсцесс, флегмона черевної стінки; грижі живота; сторонні тіла травного каналу; кишкова непрохідність; перитоніт.

5. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика хвороб у ділянці крижів, таза і хвоста: переломи кісток таза та крижової кістки; розтяг крижово-клубового зчленування; переломи хребців, парези і паралічі нервів; аномалії анального отвору та прямої кишки; випадання прямої кишки; параректальні абсцеси, флегмона, нориці; ураження параанальних залоз у м'ясоїдних; некроз хвоста та параплегія тазових кінцівок.

6. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика андрологічних хвороб та післякастраційних ускладнень.

Модуль 4

1. Статика і динаміка кінцівок. Кульгавість, види кульгавості. Методи діагностики хвороб кінцівок. Постава кінцівок; набуті зміни постави кінцівок; роль остеодистрофії у виникненні хвороб кінцівок.

2. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика хвороб грудної і тазової кінцівок: дистрофічний остеотендиніт (десмоїдит), сегментарний фіброз кінцівок, деформуючий поліостеоартроз (артрозна хвороба), поліартрит (інфектартрит), ревматичний міозит та ревмартрит.

3. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика хвороб грудної кінцівки: ураження судин, нервів, м'язів, суглобів, кісток; тендовагініти, тендиніти, контрактури, бурсити; абсцеси і флегмони; рани і розриви сухожилків; екзема та дерматит.

4. Етіологія, діагностика, лікування та профілактика хвороб тазової кінцівки.

Модуль 5

ВЕТЕРИНАРНА ОФТАЛЬМОЛОГІЯ.

1. Морфофункціональні особливості органу зору.

2. Методи дослідження очей.

3. Особливості хвороб очей у сліпо - та зряченароджуваних тварин.

4. Хвороби орбіти, повік і слізних органів.

5. Хвороби кон'юнктиви і рогівки. Інфекційні та інвазійні керато-кон'юнктивіти.

6. Хвороби судинного каналу, сітчастої оболонки і зорового нерва.

7. Оперативні втручання при хворобах очей. Застосування лікарських речовин при хворобах очей.

Модуль 6

ВЕТЕРИНАРНА ОРТОПЕДІЯ.

1. Будова і функція пальців, копитець і копит. Біохімія кератинізації.

2. Ураження копитного рога, методи лікування та профілактики.

3. Короніт, ламініт, пододерматит; диференційна діагностика та принципи лікування ламініту та ревматичного пододерматиту.

4. Деформація копитець і копит.

5. Прокол, абсцес, флегмона та виразка копит.

6. Подартрит, подотрохлеїт, ураження м'якушних хрящів.

7. Лікування та профілактика гнійно-некротичних уражень копитець.

8. Особливості хвороб копитець овець і свиней: методи лікування та профілактика.

9. Підковування копит і копитець; лікувально-ортопедичне підковування.

10. Масові лікувально-профілактичні заходи при хворобах копитець і копит (підгодівля, ванни тощо).

Короткий перелік тем курсових робіт

1.  Рани, їх видові особливості, лікування, профілактика.

2.  Асептичні та гнійні запальні процеси.

3.  Грижі.

4.  Кістково-суглобова патологія.

5.  Ураження зв'язок, сухожилків, сухожилкових піхв, бурс.

6.  Захворювання нервів, м'язів, судин.

7.  Сторонні тіла стравоходу і травного каналу.

8.  Профілактика травматизму та лікування травм.

9.  Новоутворення у тварин.

10.Патогенетичні методи лікування хірургічних хвороб.

11.Профілактичні заходи при масових хірургічних хворобах.

12.Андрологічні хвороби та післякастраційні ускладнення.

13.Ураження очей.

14.Ураження кінцівок.

15.Профілактика та лікування хвороб копитець і копит.

Навчально-клінічна практика.

1.  Хірургічна диспансеризація сільськогосподарських тварин.

2.  Дослідження і лікування тварин з ранами у різних ділянках тіла.

3.  Діагностики і лікування тварин з хірургічною інфекцією.

4.  Діагностика і лікування хвороб у ділянці голови, шиї, грудної клітини, живота, таза.

5.  Діагностика і лікування андрологічних хвороб і післякастраційних ускладнень.

6.  Діагностика і лікування хвороб очей у сільськогосподарських тварин.

7.  Відпрацювання новокаїнових блокад у різних ділянках тіла тварини

8.  Відпрацювання засобів гемотерапії, тканинної терапії, фізіотерапії.

9.  Діагностика і лікування тварин з хворобами кінцівок.

10. Розчистка копита і підковування коней.

РОЗПОДІЛ УЧБОВОЇ НАГРУЗКИ

Назва розділу

Модуль

Загальна кількість годин

Кількість кредитів

Розподіл часу

Аудиторні заняття

Самості-йна робота

Лекції

ЛПЗ

1.Загальна хірургія: травматизм. Реакція організму на травму. Запалення. Хірургічна інфекція. Відкриті механічні пошкодження.

1

54

1,5

12

32

10

2.Загальна хірургія: Хвороби шкіри, судин, нервової системи, м'язів, сухожилків, сухожилкових піхв, суглобів. Пухлини.

2

45

1,25

6

12

27

3.Спеціальна хірургія: Хвороби в ділянці голови, потилиці, шиї, грудної клітини, живота, таза і хвоста. Андрологічні захворювання. Після-кастраційні ускладнення.

3

54

1,5

8

24

22

4.Спеціальна хірургія: хвороби кінцівок

4

45

1,25

10

12

23

5.Ветеринарна офтальмологія

5

36

1,0

2

12

22

6. Ветеринарна ортопедія

6

18

0,5

2

10

6

7. Курсова робота

7

18

0,5

18

ВСЬОГО

270

7,5

40

102

128

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

О с н о в н а

1. Авроров В. Н., Лебедев А. В. Ветеринарная офтальмология. – М.: Агропромиздат, 1985.

2. Борисевич В. Б., Панько І. С., Іздепський В. И. Спеціальна ветеринарна хірургія. – К.: Вид-во УДАУ, 1993.

3. Ветеринарная хирургия, ортопедия и офтальмология/ Под ред. Б. С. Семенова. – М.: Колос, 2004.

4. Загальна ветеринарна хірургія/ В. Б. Борисевич, І. О. Поваженко, С. І. Братюха та ін. – К.: Вища шк., 1992.

5. Лебедев А. В., Лукьяновский В. А.. Семенов Б. С. Общая ветеринарная хирургия. – М.: Колос, 2000.

7. Общая ветеринарная хирургия/ Под ред. В. А. Лукъяновского. – М.: Агропромиздат, 1990.

8. Панько І. С. Загальна ветеринарна хірургія. – Біла Церква: Білоцерківський державний аграрний університет, 1999.

9. Поваженко И. Е., Братюха С. И. Общая ветеринарная хирургия. – К.: Изд-во УСХА, 1989.

10. Поваженко И. Е., Братюха С. И., Калиновский Г. Н. Частная ветеринарная хирургия. – К.: Виша шк., 1991.

11. Семенов Б. С., Лебедев А. В. Частная ветеринарная хирургия. – М.: Колос, 2001.

12. Спеціальна ветеринарна хірургія// Г. С. Панько, В. М. Власенко, А. А. Гамота та ін. – Біла Церква, 2003.

13. Частная ветеринарная хирургия/ Под ред. К. И. Шакалова. – Л.: Агропромиздат, 1985.

Д о д а т к о в а

14. Абаев Ю. К. Раны и раневая инфекция. Справочник хирурга. – М.: Колос, 1997.

15. Болезни собак/ А. Д. Булов, Е. П. Данилов, И. И. Дикур и др. – М.: Агропромиздат, 1990.

16. Белов А. Д., Киршин В. А. Ветеринарная радиобиология. – М.: Агропромиздат, 1985.

17. Бурденюк А. Ф., Власенко В. М. Хирургия в промышленном свиноводстве. – К.: Вища шк. Головное изд-во, 1985.

18. Болезни собак / В. А. Лукъяновский, Ю. И. Филиппов, Е. П. Копенкин и др. – М.: Росагропромиздат, 1988.

19. Ветеринарно-медична офтальмологія: Навчальний посібник/ За ред. В. Б. Борисевича. – К.: Арістей, 2006.

20. Власенко В. М., Тихонюк Л. А. Хірургія у конярстві. - К.: Вища школа, 1995.

21.Власенко В. М., Тихонюк Л. А. Хірургія у свинарстві та вівчарстві. К.: Вища школа, 1998.

22.Власенко В. М., Тихонюк Л. А. Хірургія у молочному тваринництві. - К.: Вища школа, 1994.

23. Паршин А. В., Соболев С. В. Практика ветеринарного врача. Хирургические операции у собак и кошек. – М.: Аквариум, 2003.

24. Поваженко И. Е., Борисевич В. Б. Болезни конечностей животных. – К.: Урожай, 1987.

25. Терехов А. Ф. Ветеринарная онкология. – М.: Колос, 1977.

26. Хирургические болезни сельскохозяйственных животных/ К. И. Шакалов, И. А., Калашник, В. А. Лукъяновский и др. – М.: Агропромиздат, 1987.



Последнее обновление 27.11.11 21:01
 
 
Top! Top!