Помощь в учебе и работе
Главная Садово-парковое, лесное и охотничье хозяйство Шкідники й хвороби декоративних рослин
 
 
Шкідники й хвороби декоративних рослин Печать E-mail

Шкідники й хвороби декоративних рослин

Тли, або трав'яні воші, представлені лісовими видами, — найпоширеніші шкідники. По зовнішньому вигляді — це дрібні, від 0,1 До 0,7 див, чорні, жовті й зелені сисні комахи, що вражають майже всі квіткові рослини. Вони мають здатність дуже швидко розмножуватися, Даючи рік від 10 до 16 поколінь.

Тчи поселяються групами (колоніями) на молодих пагонах, листах, бутонах, квітках. Висмоктуючи сік, вони викликають скручування листів, виродливий розвиток пагонів і квіток. Восени тли переходять на основні кормові рослини й на них відкладають запліднені яйця, які залишаються зимувати на рослинних залишках.

Трипсы Дрібні (0,5—5 Мм) — численні комахи, що живуть на різних рослинах і особливо часто на квітках. Вони висмоктують соки з рослин, зокрема з полових органів квітки (тичинок і маточок), ушкоджують їх, порушуючи процес запилення. У результаті цієї рослини не дають повноцінних насінь.

Розмножуються трипсы здебільшого партеногенетически, тобто без запліднення. Яйця відкладають прямо на рослини або під эпидермис (покривну тканину). За рік розвивається кілька поколінь. ХВОРОБИ

Основним фактором, що регулює розвиток хвороб, є сама рослина. Погана агротехніка веде до ослаблення рослин і поширенню різних хвороб. Створення оптимальних умов для розвитку рослин має першорядне значення в боротьбі із хворобами. Хвороби паразитного походження поширені дуже широко. Викликаються вони хробаками, грибками й вірусами.

Бактерії Являють собою дрібні одноклітинні організми, які при сприятливих умовах надзвичайно швидко розмножуються, вражаючи рослини. Особливо швидко бактерії розвиваються при підвищеній температурі й вологості.

Передаються бактеріальні хвороби від хворих рослин до здорових комахами, вітром і із краплями води. Зберігаються бактерії на коріннях, насіннях і уражених рослинних залишках, не втрачаючи життєздатність кілька років. До найбільше широко розповсюджених бактеріальних хвороб ставляться: бактеріальний рак і загнивання клубнелуковиц гладіолусів.

Бактеріальний рак викликає утворення пухлин
на коріннях, кореневій шийці й стеблах георгин, троянд, гвоздик, левкоїв, хризантем і інших рослин.

Бактерії зберігаються в ґрунті 3—4 роки. На нові ділянки хвороба заносяться разом із землею на коріннях посадкового матеріалу. Хвороба найнебезпечніша для молодих рослин, викликає іноді їхню повну загибель.

Загнивання Клубнелуковиц гладіолусів викликається деякими видами грибків і бактеріями. Клубнелуковицы дивуються під час росту або неправильного зберігання. Зорієнтується по пожовтінню й наступному відмиранню листів. Інфекція зберігається в ґрунті, на уражених залишках і хворих клубнелуковицах.

Грибки. Численні й різноманітні захворювання квіткових рослин викликаються грибковими хворобами. Звичайними ознаками є різні гнилизни, нальоти, плямистість.

Фузариоз Викликається розвитком на рослинах різних видів грибка фузариум. Їм дивуються астры, гладіолуси, георгіни гвоздики. Найбільше небезпечно це захворювання для однолітніх астр. У захворілих молодих рослин листи бліднуть, никнуть і усыхают. У дорослих спочатку жовтіють нижні листи, потім вся рослина. У результаті листи скручуються й в'януть, стебло в кореневої шийки здобуває коричневе фарбування, що поступово поширюється нагору, в області кореневої шийки він часто загниває. Сприяють захворюванню підвищена кислотність ґрунту й вологість повітря.

Інфекція передається через ґрунт із водою й насіннями. В уражених георгин листи й стебла жовтіють, бульби загнивають.

При сильній поразці гладіолусів на клубнелуковицах з'являються коричневі плями.

Сіра гнилизна викликається звичайно одним видом грибка. Дивуються нею півонія, астра, гвоздика, троянда, люпин, рицина. Перші ознаки хвороби: на листах і пагонах з'являється підсихання, що поступово охоплює всю рослину.

На стеблах, листах і квітках астр хвороба з'являється в другій половині літа у вигляді сіруватого нальоту міцелію грибниці й органів спороношения гриба. Суперечки розносяться вітром, заражаючи сусідні здорові рослини.

Борошниста роса — найпоширеніше захворювання. Сильніше всіх борошнистою росою дивуються троянди. Захворювання характеризується утворенням білуватого або бурувато-сірого борошнистого нальоту на поверхні листів, бутонів, гілочок. Уражені листи скручуються й обпадають, пагони припиняють ріст і відмирають.

Хвороба дуже швидко поширюється, вражаючи в першу чергу молоді пагони й листочки. Зимує міцелій в уражених галузях або, на відмерлих частинах рослин.

Іржа вражає листи, іноді стебла троянд, ірисів, півоній, флоксів, гвоздик і інших квіткових рослин. На листах і корі під эпидермисом утворяться коричнево-жовтогарячі подушечки, заповнені літніми суперечками. Восени на уражених місцях з'являються чорні опуклості. Уражені тканини відмирають, і листи засихають. Зимує іржа зимовими суперечками в уражених листах.


Плямистість листів зустрічається в багатьох рослин і викликається багатьма видами грибків. Розрізняють сіру, буру, коричневу, чорну плямистість. Цими хворобами дивуються флокси, півонії, гвоздики, іриси, троянди, хризантеми, фіалки. Залежно від виду грибка й рослини, що вражає, величина, форма й фарбування плям буває різної.

 
 
Top! Top!