Помощь в учебе и работе
Главная Методические указания, методички Методичні вказівки щодо виконання курсової роботи спеціальності «Ветеринарна медицина»
 
 
Методичні вказівки щодо виконання курсової роботи спеціальності «Ветеринарна медицина» Печать E-mail
Учебники методички лекции рабочие программы - Методички, методические указания
27.11.11 19:43

 

2.2.3. Дослідження органів травлення і печінки

При дослідженні органів травлення широко застосовують загально-клінічні методи.

Дослідження органів травлення проводять за такою схемою: дослідження: прийому корму і води (апетит, наявність спраги, приймання корму і води, жування, ковтання, відригування, жуйка та блювота), ротової порожнини (стан губ, щік, правильність стулення ротової порожнини щі­лини, наявність слювотечі, свербіжу і мимовільних рухів губами, стан слизової оболонки, язика, зубів), глотки, страховоху, черева (величина, форма, симетричність, стан голодних ямок, здухвин, нижніх контурів жи­вота, наявність вип'ячувань).

 

10

Дослідження рубця (об'єм, форма черева, ступінь заповнення голодних ямок, частота скорочень, ритм, сила, ступінь наповнення, характер і консистенція вмісту, чутливість і напруга стінок, звуки які прослуховуються при аускультації та перкусії).

Дослідження сітки та книжки (межі притуплення, характер перистальтичних та перкутованих звуків, чутливість).

Дослідження сичуга (ділянка, межі, напруження черевної стінки, чутливість, перкутовані та перистальтичні шуми, чутливість).

При дослідженні шлунку звертають увагу на чутливість, наповнення, межі, перистальтичні шуми і їх характер.

Дослідження кишечника (форми черева, чутливість, напруженість че­ревної стінки, форму, розміщення, рухомість, болючість і характер вмісту кишечника, характер перкутованого звуку, перистальтичні шуми, дефекація та її розлади).

Печінку досліджують як загально-клінічними так і спеціальними методами. Звертають увагу на колір слизових оболонок і непігментованих діля­нок шкіри, визначають величину печінки, консистенцію та стан поверхні її межі і чутливість.

2.2.4. Дослідження сечової системи

Сечову систему досліджують за такою схемою: дослідження сечовиділення (поза тварини при сечовиділенні, сила і характер потоку сечі, тривалість акту сечовиділення його частота і добова кількість сечі), дослідження нирок (місце розміщення, форму, величину, характер поверхні, консистенція, рухомість та чутливість), сечоводів (товщина, прохід­ність, наявність каменів), дослідження сечового міхура (розміщення, об'єм, скорочення стінки і її еластичність, чутливість, наявність каменів), дослідження уретри (прохідність, стан слизової оболонки, чутливість).

 

11

При дослідженні сечової системи також звертають увагу на стан зовнішніх статевих органів та молочної залози.

2.2.5. Дослідження нервової системи

Захворювання нервової системи можуть спричинятися багатьма фактора­ми (стреси, травми, погодні умови, інфекції та ін.). Ознаки ураження нервової системи спостерігаються при внут­рішніх незаразних хворобах.

Також при багатьох отруєннях спостерігаються розлади саме нервової системи, так судорожні приступи або порушення рухів бувають при отруєннях амонійними та ціаністими сполуками, свинцем, нітратами та нітритами, отруйними рослинами.

Для одержання повної інформації систему необхідно досліджувати пос­лідовно: дослідження поведінки тварин (тип нервової системи, реакція на навколошні подразники, наявність пригнічення або збудження і їх ступінь), черепа (об'єм, форма, наявність деформації, температура шкіри, чутливість, консистенція кісток, характер перкусійного звуку), хребет (чутливість, температура, викривленість), органів чуття (органи зору, слуху, нюху та смаку), чутливість (поверхнева: тактильну, больо­ву, температурну та глибоку), рухової сфери (тонус м'язів, здатність їх до активних рухів, координація рухів, постановка кінцівок, голови, вушних раковин і хвоста, упругість і об'єм окремих груп м'язів, наяв­ність судорог), рефлексів (глибокі і поверхневі), вегетативного відділу нервової системи.

2.2.6. Дослідження крові та імунної системи

Кров досліджують з метою встановлення діагнозу, особливо при прихованому перебігу хвороби та при хронічних отруєннях. За даними дослідження крові уточнюють діагноз, визначають тяжкість отруєння, виявляють ускладнення, контролюють ефективність лікування, прогнозують закінчення хвороби.

У кров виділяються продукти життєдіяльності різних органів, за кількістю яких можна вести мову про їх функціональний стан. У деяких органах містяться лише їх властиві ферменти, концентрація яких у крові значно підвищується при дистрофічних і запальних процесах, що перебігають у них. Кров є також важливим елементом у системі імунного захисту. По її складу можна визначити напруженість специфічного імунітету та стан факторів загальної неспецифічної резистентності (фагоцитарна активність мікро - та макрофагів, бактерицидна, лізоцимна, комплементарна активність сироватки крові).

Дослідження системи крові включає:

А) визначення фізичних властивостей крові (кількість, щільність, швидкість зсідання крові та осідання еритроцитів, ретракції кров’яного згустку, осмотичної резистентності еритроцитів);

Б) біохімічний аналіз крові (визначення кількості гемоглобіну, загального білка та його фракцій, загального кальцію, неорганічного фосфору, магнію, хлору, натрію, калію, каротину, білірубіну, глюкози, мікроелементів (міді, цинку, заліза, йоду, кобальту, марганцю, селену), вітамінів (А, В, С, D, Е та ін.) кетонових тіл, гормонів, фермантів);

В) дослідження морфологічного складу (кількість еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, лейкограма);

Г) серологічне та бактеріологічне дослідження крові;

Д) дослідження кістково мозкового пунктату;

Е) дослідження селезінки;

Ж) дослідження функціональної здатності органів кровотворення.

2.2.7. Дослідження органів ендокринної системи та обміну речовин.

При дослідженні органів ендокринної системи звертають увагу на щитовидну та паращитовидну залози, тімус, наднирники, гіпофіз, епіфіз (місце розміщення, чутливість, консистенція, величина, цілісність, поверхня).

Для групової або індивідуальної діагностики хвороб обміну речовин вирі­шальне значення має визначення у крові, сечі або інших біологічних субстратах метаболітів азотного, вуглеводного, мінерального і вітамінного обміну.

У моногастричних тварин проби крові та сечі відбирають вранці, до годівлі, у жуйних через чотири години після ранкової годівлі. Дослідження біохімічних показників проводять уніфікованими методами, які прийняті у лабораторній практиці ветеринарної медицини, дотримуючись термінів та умов зберігання проб, порушення яких суттєво впливає на результат аналізу.

 

12

При визначенні стану мінерального обміну звертають увагу на хвіст (прямий, деформований, кількість останніх хребців, які розсосалися); останні ребра (цілістність, упругість, ступінь розсмоктування – 1/2, 1/3, повністю); міжреберний простір (у нормі, розширенй, наявність чіток); похідні шкіри (розвиток, деформація, тріщини, розріст копитець або копитного рогу, стан глазурі, наявність і характер річних рогових кілець); зуби (стан зубної тканини, наявність усіх зубів).

< >3. Спеціальні дослідження

Студент зобов’язаний на початку та в кінці курації провести лабораторні дослідження крові, сечі та інших біологічних субстратів.

Якщо студентом-куратором використовується спеціальне діагностичне обладнання, то приводиться його найменування та методика використання.

В даному розділі куратор описує методи відбору біологічних субстратів та методики їх досліджень. Результати досліджень заносять в спеціальні бланки і проводять їх аналіз в динаміці. Бланки з результатами лабораторного дослідження сечі, крові, молока, калу та ін. додають до курсової роботи в розділі додатки.

< >4. Дані обстеження зони патологічного процесу

У цьому розділі студент повинен детально описати встановлені клі­нічні ознаки та результати лабораторних досліджень, обґрунтовуючих діагноз.

< >5. Діагноз, диференційний діагноз та супутні хвороби

У цьому розділі куратор повинен дати обґрунтування діагнозу, керую­чись при цьому даними анамнезу, клінічних, лабораторних, біохімічних і спеціальних методів досліджень. Необхідно дати обґрунтований і перекон­ливо доказаний перелік основних моментів, якими керувався куратор при встановленні діагнозу захворювання.

Диференційний діагноз проводиться для повного уточнення діагнозу і виключення побічних захворювань. Куратор повинен перерахувати усі зах­ворювання, які по своєму розвитку та перебігу нагадують дане захворю­вання, обов'язково вказати спільні та відмінні ознаки для цих захворю­вань. Для кращого сприйняття диференційну діагностику необхідно предс­тавляти у вигляді таблиці. Диференціювати дане захворювання потрібно і від інфекційних, інвазійних та інших груп хвороб. Так, як при деяких отруєннях у тварин виникають клінічні ознаки, які схожі на деякі інфекційні хвороби. В цьому розділі потрібно розкрити всі їх особливості.

 

 

13

< >6. Прогноз

Прогноз захворювання куратор робить на основі узагальнення та об­міркування результатів дослідження, спостережень та лікування, враховуючи умови годівлі та утримання. Також враховують активність токсину, можливість швидкого виведення токсину з організму або його нейтралізації, кількість токсину та його стан (концентрацію) та ступінь порушення фізіологічних функцій організму.

В цьому розділі розкривається:

А. Прогноз про життя – Prognosis de vita:

• сприятливий – fausta

• добрий – bona

• сумнівний – dubia

• несприятливий – infausta

• поганий – mala

• смертельний – letalis

Б. Прогноз про перебіг хвороби – Prognosis de decursu aegrituditis (morbi):

• блискавичний – celerrimus

• гострий – acutus

• підгострий – subacutus

• хронічний – chronicus

В. Прогноз про кінець хвороби – Prognosis de exitu aegrituditis (morbi):

Одужання – recovalescentia: повне, неповне

Покращення – emendatio

Погіршення – peioratio

Невилікувано – insanabilis

< >7. Перебіг та лікування хвороби

Даний розділ оформлюється у вигляді таблиці:

 

 

Дата, час

Т

П

Д

Перебіг хвороби, результати діагностичних досліджень, лікування, догляд, утримання – Decursus status sanitatis, effectis explorationum diagnocticarum, therapiae, curationis, conteutus

Дієта та розпоря­док при лікуванні

Призначен­ня в рецептах, кому, що, скільки, куди, кратність та ін.

1

2

3

4

5

6

7

У розділи 2,3,4 куратор 2 рази на добу вранці і ввечері записує дані термометрії, кількість дихальних рухів та частоту пульсу за 1 хви­лину.

У графі «Перебіг хвороби» вказують усі зміни стану здоров'я хворої тварини від початку курації. Записи повинні бути конкретизованими і об'єктивними. У цій графі записують також результати досліджень, які проводяться у процесі спостереження за хворою твариною, а також помічені покращення чи погіршення (ускладнення) стану хворої тварини.

В останній день спостереження потрібно детально описати стан тварини і закінчення хвороби. У випадку захворювань з гострим перебігом клінічні спостереження потрібно записувати частіше – через 1-2 години, а інколи і через 10-20 хвилин. При тривалому перебігу хвороби, коли відбуваються значні порушення функцій органів і виникає необхідність у зв'язку з цим змінити план лікування, потрібно робити етапні висновки по захворюванню, де відображають стан організму на даний день і час та давати обґрунтування змінам курсу лікування.

 

14

У графі «Дієта та розпорядок лікування» вказується режим утримання і дієта, яку можна призначити на декілька діб вперед, але в день зміни необхідно зробити відповідні записи про нові призначення.

У графі «Призначення в рецептах» вказують медикаментозне лікування, яке оформляють у вигляді рецепту з вказанням доз, кратності і способу застосування. У послідуючі дні вказують усі зміни в лікуванні тварини.

< >8. Підсумок курації

У цьому розділі студент у короткій формі описує всю кураційну роботу, робить наукове обґрунтування вибраних методів і засобів терапії, дає обґрунтування кожного конкретного лікарського препарату і його фармакодинаміку. Описується доцільність застосування антидота з вказанням його властивостей. Лікування необхідно описувати послідовно відповідно стану патологічного процесу і організму. Якщо по ходу розвитку хвороби один із засобів терапії замінюється іншим, то цьому дають належне пояснення.

У цьому розділі студент вказує на особливості даного випадку і дає їм пояснення, дає пропозиції що до догляду, утримання, годівлі та ви­користання тварин після одужування. При передачі тварини для подальшої курації, зазначають її стан в момент передачі. Якщо у процесі курації тварина загинула, то необхідно на це вказати і дані розтину у формі окремого звіту додати до курсової роботи.

В підсумках курації даються пропозиції та поради щодо проведення профілактичних заходів у конкретному випадку.

По закінченню курації куратор ставить дату та підпис.

< >Висновки та пропозиції.

В цьому розділі студент повинен підвести підсумок по проведеній роботі.

Для цього необхідно по пунктам викласти на підставі чого і який встановлений діагноз; по встановленому діагнозу, яке призначене лікування (в яких дозах та термін застосування того чи іншого препарату, фармакодинаміка діючої речовини використаних препаратів, якщо використовували антидот, то який і чому) чи ефективним виявилось лікування.

 

15

< >< >< >< >При цьому треба порівнювати отримані дані з літературними, з вказанням співпадають вони чи різняться і чому? Окремим пунктом виходячи з анамнезу життя і хвороби дати пропозиції власнику тварини по попередженню виникнення даної хвороби повторно.

< >Список використаної літератури

У розділі надається перелік не менше 10 літературних джерел, використаних при оформленні курсової роботи. Студент зобов’язаний користуватися не тільки рекомендованими підручниками, а й періодичною літературою по даній темі. Список повинний бути приведений по загальноприйнятій методиці, в алфавітному порядку (див додаток).

Додаток

1. Малюнки, схеми, фотографії.

2. Аналізи спеціальних і лабораторних досліджень.

3. Протокол розтину.

Завершивши написання та оформлення курсової роботи студент ставить дату та власний підпис.

< >Рекомендована література.

1. Балацький К. П. Учбовий посібник для лабораторно-практичних занять з ветеринарної токсикології.- К., УСГА, 1976. – 214 с.

2. Баженов С. В. Ветеринарная токсикология. - М.: Агропромиздат, 1987. – 319 с.

3. Вильнер А. М. Кормовые отравления. – Ленинград: Колос, 1974. – 156 с.

4. Гусін І. О. Ядовитые растения - М., 1962.

5. Левченко В. І., Кондрахін І. П., Влізло В. В. та ін. Внутрішні хвороби тварин. – Біла Церква, ВАТ „Білоцерківська книжкова фабрика”, 2001. – Ч.2. – 554 с.

6. Лабораторные исследования в ветеринарии. Справочник . Химико - токсикологические методы. Под ред. Антонова Б. И. – М:. Агропромиздат, 1989. – 320 с.

7. Справочная книга по ветеринарной токсикологии пестицидов, М-., Колос, 1976.

8. Тимофеев Б. А. Профилактика лекарственных осложнений у сельськохозяйственных животных. – М.: Росагропромиздат, 1989. – 160 с.

9. Хмельницький Г. О., Лактіонов В. Н., Полоз Д. Д. Ветеринарная токсикология. – М:. Агпропромиздат, 1987. - 317 с.

10.Хмельницький Г. О. Терапия животных при отравлениях. Справочник К. Урожай, 1990.- 213 с.

< >Додаток А.

Титульний лист.

МІНІСТЕРСТВО аграрної політики УКРАЇНИ

СУМСЬКИЙ національний АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Факультет ветеринарної медицини

Кафедра терапії, фармакології

Та клінічної діагностики

Курсова робота

З ветеринарної токсикології на тему:

«______________________________________________________»

 

 

Виконав

(П. І. по Б., курс, група)

Перевірив

(посада, звання, П. І. по Б. )

М. СУМИ _______ р.

Додаток Б.

Приклади посилань на літературні джерела:

1. За даними Левченка В. І., Кондрахіна І. П., Влізло В. В. та ін. (2001) отруєння кухонною сіллю зустрічається при згодовуванні комбікормів, виготовлених з порушенням технології, у яких підвищена кількість солі; при помилковому згодовуванні свиням або птиці комбікорму, який призначений для великої рогатої худоби; внаслідок поїдання великої кількості солі після довготривалого мінерального та сольового голодування.

У свиней та хутрових звірів причиною інтоксикації може бути згодовування харчових відходів з підвищеним вмістом солі, розсолу з оселедців, соленого м'яса. (Левченко В. І., Кондрахін І. П., Влізло В. В. та ін., 2001)

2. Натрію хлорид подразнює слизові оболонки шлунка і кишечнику, швидко всмоктується у кров. Отруєння грунтується на трьох основних патогенетичних механізмах: а) порушення ізоіонії крові і тканинної рідини внаслідок збільшення концентрації одновалентних катіонів (натрію) та зміни їх співвідношення з двовалентними (кальцієм і магнієм), що спричиняє перезбудження центрального та периферичного відділів нервової системи; б) зневоднення клітин органів і тканин внаслідок різниці в осмотичному тиску крові та міжтканинної рідини; в) заміна іонів калію в молекулі гемоглобіну на іони натрію, кількість яких в еритроцитах збільшується у 3-5 разів, що спричиняє кисневе голодування, пригнічує синтез АТФ та окисні процеси у тканинах. [5].

Як свідчать дані багатьох авторів [2,5,9,10] захворювання спостерігається в основному в гострій формі і проявляється через 2-5 годин після поїдання корму, що залежить від дози та інших етіологічних факторів. У великої рогатої худоби відмічають збудження, спрагу, блювання, діарею, поліурію. В подальшому настає пригнічення, атаксія. Тварини лежать, періодично роблять плавальні рухи кінцівками, спостерігаються тремор м'язів, коліки, часткова або повна втрата зору, сухість носового дзеркала, почервоніння слизової ротової порожнини, прискорений та слабкий пульс, зниження температури тіла до 36°С і нижче, тільні корови абортують.

Посилання на літературні джерела роблять використовуючи приклад перший чи другий. Використовувати обидві схеми посилань одночасно недозволяється.

Додаток В.

1. Приклад написання списку літератури для книг:

1. Левченко В. І., Кондрахін І. П., Влізло В. В. та ін. Внутрішні хвороби тварин. – Біла Церква, ВАТ „Білоцерківська книжкова фабрика”, 2001. – Ч.2. – 554 с.

2. Приклад написання списку літератури для
статей в журналах та у тематичних збірниках:

1. Воробець Е. І., Хом’як Р. В., Періг Ж. М. Використання препаратів із групи піретроїдів у практиці ветеринарної медицини. // Ветеринарна медицина України, 2002. - № 1. – С. 32-33.

2. Коцюмбас І. Я., Філіппова О. Б., Кісців О. С. Вивчення мутогенної дії препарату бутокс у короткостроковому мікроядерному тісті. // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів, 1998. - С. 205-206.

3. Приклад написання списку літератури для
статей у збірниках матеріалів конференцій:

3. Покутня Н. А., Дворська Ю. Є. Попередження зниження якості яєць перепелів при аурофузаринотоксикозі. // Матеріали науково-практичної конференції викладачів, аспірантів та студентів Сумського НАУ (2-18 квітня 2003 р.). – Суми, 2003. – С. 75-76.

4. Приклад написання списку літератури для
методичних вказівок та рекомендацій:

1. Улько Л. Г., Мусієнко В. М., Скляр О. І., Мусієнко О. В., Кистерна О. С. Отруєння токсинами кормів і кормовими добавками. Методичний посібник до самостійної роботи для студентів факультету ветеринарної медицини з дисципліни «Внутрішні хвороби тварин». / Суми, 2002 рік – 52 с.

 

 

Головная боль, головокружение, тошнота, рвота, понос, слюнотечение, холодный пот. Пульс сначала медленный, затем учащенный, неправильный. Сужение зрачков, расстройство зрения и слуха (при отравлении табаком); при отравлении кофе: шум в ушах, головокружение, тошнота, сердцебиение, психомоторное возбуждение, судороги.

1. Промывание желудка раствором марганцовокислого калия 1:1000 с последующим введением активированного угля внутрь. Гемосорбция (очищение крови).

Новокаин 1% по 20-50 мл, глюкоза 5% 500 мл в вену. Сернокислая магнезия 25% - 10 мл в мышцу. При судорогах диазепан 2,5% - 5 мл в вену, искусственное аппаратное дыхание. При расстройствах сердечного ритма – новокаинамид 10% - 10 мл в вену. При брадикардии – атропин 0,1% - 1 мл под кожу.

 



Последнее обновление 27.11.11 21:28
 
 
Top! Top!